Ať už odpovíte na tuto otázku jakkoli, tak naši sedmáci vám odpoví, že ano. Opět měli několik možností, jak takový herbář vytvořit, a to buď z vlastnoručně nasbíraných a vylisovaných kytek nebo mohli jednotlivé rostliny nafotit, či dokonce namalovat.
Oproti loňskému roku se nám sešlo více fotoherbářů a při jejichž zpracování si žáci měli možnost prověřit i své znalosti s využíváním informačních technologií a zpracováváním fotodokumentace. Za sběrem a focením rostlin jsme vyrazili i v hodinách přírodopisu do okolí naší školy.
Mgr. Simona Brudovská
Prezentace Nela Skryjová – 7. ročník
I v letošním školním roce se žáci šestého ročníku zapojili do plnění přírodopisného projektu „Chyť si svého hmyzáka“. Opět si mohli vybrat z několika možností, jak se do tohoto projektu zapojit, a to buď nakreslit hmyzí druhy, které viděli v okolí svého bydliště, nebo je „ulovit“ mobilem a udělat z fotografií prezentaci, a nebo natočit krátké video.
Na závěr tohoto projektu se pochlubili svými „úlovky“ a zúčastnili se venkovního, hmyzího kvízu v okolí školy. Úkoly se týkaly hlavně zástupců motýlů, brouků a pro nás tak důležitých zástupců z řádu blanokřídlých, a to hlavně včel.
Počasí nám opět přálo. Při plnění kvízu se žákům dařilo uplatnit své nabyté znalosti z přírodopisu a po jeho plnění je čekala sladká odměna.
Mgr. Simona Brudovská a Iva Teplá
Všichni se pohodlně usaďte a jedeme. Je devátého června, 6.59 a my vyjíždíme z nádraží v Hlinsku směr Pardubice, kde nás čeká přestupování na „Ostravan“ směr Praha hlavní nádraží. Tam rychle na metro a pak autobusem přesun do zoologické zahrady.
Po prohlídce zoologické zahrady a jejich zvířecích obyvatel jsme se společně sešli u východu a konstatovali jsme, že nám pořádně vyhládlo a chtělo by to nějaký vydatnější oběd a zvažovali jsme mezi McDonaldem a KFC. Nakonec padl los na KFC, kde jsme během jídla přečkali i pořádnou průtrž mračen, po které ale vysvitlo sluníčko a my si tak za již příjemnějšího počasí mohli prohlédnout centrum Prahy.
Zamířili jsme podél Václavského náměstí směrem k Orloji. Prošli jsme si i Staroměstské náměstí a pomalu se vydali ke Karlovu mostu a pokračovali přes Kampu podél Vltavy a zpět kolem Národního divadla až na vlakové nádraží, kde jsme ve třičtvrtě na šest nasedli do RegioJetu směr Žďár nad Sázavou. Bylo to super a už přemýšlíme kam pojedeme na výlet příští rok.
Vaši šesťáci.
V pátek 2. června si žáci 9. ročníku připravili pro své mladší spolužáky a také pro děti z mateřské školky pohádkovou cestu lesem na Familiích.
Všechny děti nejprve splnily úkol ve škole/školce a potom se vydaly plnit úkoly na stanovištích v Pohádkovém lese. Tady na ně čekaly pohádkové bytosti, od kterých získaly za splnění úkolu vždy jedno písmenko tajenky. Celou cestu doplňovaly obrázky jako nápověda k tajence a také další úkoly, u kterých se mohli všichni zastavit a svá řešení si i zkontrolovat.
V cíli, po uhodnutí tajenky, na každého čekala sladká odměna.
Pochvaly od účastníků pohádkové cesty lesem nás velmi potěšily. Jsme rádi, že se tato školní akce vydařila.
J. Burešová, V. Teplá, žáci 9. ročníku
Ve středu 31.5. šesťáci navštívili výstavu Kouzlo objevování v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou, kde se zúčastnili také edukačního programu Od hieroglyfů k Tutanchamovi. Žáci byli rozděleni do badatelských skupin a prozkoumali jednotlivé oblasti života starých Egypťanů. Někteří se na chvíli stali písaři a luštili hieroglyfy, druzí byli špeřkaři a zkoumali materiály k výrobě šperků a někteří zase balzamovači, kteří si mohli sáhnout do útrob mumie. Seznámili se i s příběhem objevení Tutanchamovy hrobky a kukátkem viděli pohled do hrobky, který se při samotném objevování naskytl egyptologu Carterovi. Na chvíli jsme se ocitli přímo i v pohřební komnatě. Výstava i program se nám velmi líbil a žáci si odnesli spoustu zajímavých poznatků.
Mgr. Petra Slámová