Pojďte s námi nahlédnout do nové učebny přírodopisu.

Od letošního školního roku, mají žáci naší školy k dispozici novou odbornou učebnu přírodopisu. Učebna je vybavena interaktivní tabulí, spoustou nových pomůcek jako jsou binokulární mikroskopy, model oka, chrupu, ucha, kůže a dále také torzem lidského těla. Tyto modely lidských orgánů mají odnímatelné komponenty a žáci si je můžou kdykoliv rozložit, jednotlivé části si popsat a zjistit jejich funkci.

Ne všechny pomůcky ale dorazily ve složeném stavu, proto se žáci šesté třídy pustili do skládání sami. A proč zrovna šesťáci? Protože v obou případech se jednalo o pomůcky týkající se učiva přírodopisu tohoto ročníku. A tak díky zručnosti Toníka Trávníčka, Karolíny Bernáškové, Jaromíra Gregora, Matyáše Boháče a Mikuláše Ptaszeka nám přibyly dva složené modely rostlinné a živočišné buňky. Šesťáci si také jako první vyzkoušeli nové mikroskopy a pozorovali prvoky ze senného nálevu.

Pevně doufáme, že takto vybavená a specializovaná učebna vytvoří to správné vědátorské klima a zajistí žákům co nejpřirozenější výuku založenou na jejich osobní zkušenosti.

Mgr. Simona Brudovská

Projekt Záložka do škol

V letošním školním roce se naše škola opět zapojila už do 15. ročníku mezinárodního česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy. Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními školami a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Tentokrát žáci libovolnou technikou ztvárnili na své záložky téma Od mravence po velrybu. Partnerskou školou v letošním ročníku pro nás byla Základná škola s mateřskou školou Papradno.

Projektu se účastnili žáci 1. stupně, kteří se svými učiteli, asistentkami a paní vychovatelkami vyrobili velmi pěkné záložky a všichni s napětím očekávali, jaké záložky pro ně připravily děti ze Slovenska. Ani děti z partnerské školy se nedaly zahanbit a jejich záložky se nám všem také líbily.

Doufáme, že projekt splnil očekávání dětí a že darovaná záložky jim udělala radost.

Mgr. Blanka Junková

Soutěž ve finanční gramotnosti

V pátek 25. 10. se žáci naší školy zúčastnili 8. ročníku soutěže ve finanční gramotnosti „Peníze a my“, kterou pořádá Obchodní škola ve Žďáře nad Sázavou.

Soutěže se účastní tříčlenná družstva. Naši školu reprezentovalo družstvo žáků 8. ročníku ve složení: Daniela Dítětová, Elena Kostelecká a Vojtěch Juda, z 9. ročníku se soutěže zúčastnil Lukáš Brázda, Sebastian Sláma a Martin Ruprecht.

V první části soutěže píší soutěžící test, který má ověřit úroveň jejich znalostí z oblasti finanční gramotnosti. Výsledky testu se započítávají do soutěže jednotlivců i družstev. V další části soutěže už žáci soutěží jako tým. Letos bylo úkolem soutěžících vytvořit kalkulaci pro školní výlet pro 30 žáků a 2 pedagogy. Svoji prezentaci potom jednotlivá družstva představují porotě i ostatním soutěžícím.

I když jsme letos neobsadili první místa, přesto doufám, že se soutěž žákům líbila, mohli si ověřit své znalosti v oblasti finanční gramotnosti a porovnat své znalosti a dovednosti s ostatními.

Všem žákům, kteří reprezentovali naši školu, děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Blanka Junková

 

Demonstrační pitva ryby – 7. ročník

I v letošním školním roce žáci sedmého ročníku měli možnost, v hodině laboratorních prací v přírodopisu, asistovat u pitvy ryby.

O spolupráci jsme požádali žáka osmého ročníku, vášnivého rybáře Jindru Černého, zda by nám nevylovil rybu vhodnou k tomuto účelu.

V den pitvy Jindra dodal nádherného kapra obecného a jako bonus ještě malou plotici obecnou, za což mu velmi děkujeme.

A pitva mohla začít. Nejprve jsme si prohlédli vnější stavbu ryby a popsali ty části, které jsme znali z obrázku v učebnici. Poté vzala paní učitelka skalpel a nůžky a rozřízla spodní část břicha kapra, vyndala a oddělila od sebe vnitřní orgány a rozložila na připravený tác. Všechny orgány jsme si popsali. Zjistili jsme, že to je kapří samička, protože uvnitř těla měla ukrytá vajíčka tzv. jikry. Nejvíce nás zaujal plynový měchýř, který kapra ve vodě při pohybu nadnáší. A některé naše spolužačky neváhaly a aby se přesvědčily, že je opravdu uvnitř vzduch, tak jemně plynový měchýř propíchly pomocí preparační jehly.

Celý průběh akce nám zdokumentovala paní asistentka Iva Tlustá, za což ji také patří poděkování a my si tuto akci můžeme, kdykoliv na fotografiích připomenout.

Mgr. Simona Brudovská, asistentka Iva Tlustá a žáci sedmého ročníku.

Výuka přírodopisu u rybníku – 6. ročník

V rámci výuky přírodopisu jsme se s žáky šestého ročníku vydali k místnímu rybníku Haťáku, který na začátku měsíce října byl vypuštěn a vyloven místními rybáři. Tento tradiční podzimní rituál je nejen důležitou událostí pro místní rybáře, ale také skvělou příležitostí, jak se žáci mohou dozvědět více o ekosystémech, které jsou tak neodmyslitelně spojené s vodními plochami.

Na dně rybníka jsme našli pozůstatky schránek mlže – škeble rybničné a ve výpusti, kde ještě odtékala zbylá voda z rybníka, plavaly malé ryby a pod kamenem se nám ukryl rak, ze kterého bylo vidět už jen ocasní ploutvičku.

Přestože nám na zpáteční cestě počasí nepřálo a začalo pršet, už se těšíme na další přírodovědnou vycházku a jsme zvědaví, jaké téma pro nás paní učitelka připraví.

Vaši šesťáci

Vzdělávací program Ora et labora (Modli se a pracuj)

Ve čtvrtek 17. října žáci 7. ročníku navštívili zámek ve Žďáře nad Sázavou a seznámili se s životem v klášteře ve středověku. Někteří zde byli poprvé, někteří místo znali, nicméně všichni jsme se dostali do míst, kam bychom se při běžné návštěvě nepodívali. Žáci se dozvěděli, co se nachází pod podlahou katedrály, k čemu sloužil rajský dvůr, lavatorium, ohřívárna, čím se živili mniši ve středověku, jak vypadal jejich běžný den a spoustu dalších informací. Na vlastní kůži si děti vyzkoušely znakovou řeč mnichů a na závěr se staly staviteli a takový klášter si zkusily postavit. Program se nám velmi líbil a doplnil vhodnou formou výuku dějepisu.

Mgr. Petra Slámová

 

Branně vědomostní soutěž

V pondělí 30. 9. 2024 uspořádali vojáci z KVV Jihlava pro žáky 7. ročníku branně vědomostní soutěž. Žáci soutěžili v pěti disciplínách – tělocvik, střelba vleže na terč, hod granátem, páskování zásobníku a práce s vojenskou výzbrojí a výstrojí. Pět nejlepších se zúčastní krajského finále.

Děkuji vojákům z KVV Jihlava za uspořádání soutěže a pětici nejlepších blahopřeji k postupu.

Mgr. Ondřej Kosař

 

Čtvrťáci a páťáci stavěli domečky pro skřítky

Podzimní procházku v pátek 27. 9. jsme si s žáky 4. a 5. ročníku zpříjemnili nejen různými hrami a aktivitami, ale také stavbou lesních domečků pro skřítky. A tak žáci postavili např. Domek pro skřítka Kvítka, Pralesní dům pro veverky a ježky, Pařezové doupě, Lesnohouse a Smrkový domeček. Kromě názvu domečku vymysleli někteří i básničku, písničku nebo příběh. Na výtvory se můžete podívat ve fotogalerii.

Mgr. Petra Slámová

Divadélko pro školy

V pátek 20. 9. žáci zhlédli divadelní představení z repertoáru Divadélka pro školy, které k nám jezdí každý školní rok. Tentokrát bylo pro žáky 1. stupně připraveno představení s názvem Bajky pana Ezopa aneb Dávná moudra věčně platná. V úvodu byl žákům představen mudrc Ezop, který potom přitažlivou formou s pomocí loutek vyprávěl známé bajky (Havran a liška, Osel a stín, Zajíc a želva,…). Na závěr každé bajky nechybělo typické ponaučení. Na žáky 2. stupně čekalo představení Don Quijote a ti druzí aneb Zlatý věk španělské literatury. Přenesli jsme se do období pozdní renesance a baroka a seznámili se s díly Lope de Vegy, Tirsa de Moliny. Představení bylo zakončeno ukázkou nejznámějšího díla zlatého věku a literatury Španělska vůbec, satirického románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha od spisovatele a dramatika Miguela de Cervantes y Saavedra. Obě představení byla humorná, velmi pěkně zpracovaná a všem se nám líbila.

Mgr. Petra Slámová